top of page

Pārtrauktā badošanās jeb fastings – vai tas der visiem?


Pārtrauktā badošanās (intermittent fasting) ir uztura režīms, kurā tiek ievērots konkrēts ēšanas un neēšanas ritms. Daudzas diētas koncentrējas uz to, ko ēst, bet pārtrauktā badošanās ir saistīta ar ēšanas laiku.

Kā darbojas pārtrauktā badošanās?
Ir vairāki veidi, kā veikt periodisku badošanos, taču tie visi ir balstīti uz regulāru ēšanas un badošanās laika periodu izvēli. Piemēram, jūs varat mēģināt ēst tikai astoņas stundas katru dienu un gavēt visu atlikušo dienas daļu. Vai arī jūs varat izvēlēties divas dienas nedēļā ēst tikai vienu maltīti dienā. Ir daudz dažādu pārtrauktās badošanās grafiku.

Plašāk pazīstamie un lietotie pārtrauktās badošanās režīmi:

8:16 stundu režīms. Tas nozīmē ēdiena uzņemšanu ar laika ierobežojumu ikdienā: 8 stundas dienā ir ēšanas laiks, bet 16 stundas – badošanās laiks;

5:2 dienu režīms. Tas ietver sevī regulāru ēšanu piecas dienas nedēļā. Pārējās divas dienas ēdiena daudzums tiek ierobežots līdz vienai 500–600 kilokaloriju maltītei.

Laikā, kad netiek uzņemts uzturs, ir atļauts dzert ūdeni un citus bezkaloriju dzērienus, piemēram, melnu kafiju un tēju bez cukura un piena. Ēšanas periodos būtu jāievēro mērenība. Maz ticams, ka iespējams zaudēt svaru vai uzlabot veselību, ja ēšanas periodos tiks uzņemta neveselīga augstas kaloritātes pārtika.

Pārtrauktās badošanās iespējamie pozitīvie efekti
Neirozinātnieks Marks Metsons (Mark Mattson) ir pētījis pārtraukto badošanos 25 gadu garumā. Pamatojoties uz viņa teoriju, cilvēka organisms ir vēsturiski attīstījies tā, lai varētu iztikt bez ēdiena daudzas stundas vai pat vairākas dienas. Pirmsākumos cilvēki bija mednieki un vācēji, kuru vielmaiņa bija piemērota tam, lai dzīvotu, ilgstoši neuzņemot ēdienu, jo tā nomedīšana un savākšana prasīja daudz laika un enerģijas.

Pēc M. Metsona teorijas, ilgstoši neuzņemot pārtiku, organisms iztukšo glikozes krājumus un sāk dedzināt taukus. Pārtrauktā badošanās pagarina periodu, kad ķermenis ir jau sadedzinājis pēdējās ēdienreizes laikā uzņemtās kalorijas un sāk dedzināt taukus.

Pētījumi liecina, ka regulārie badošanās periodi nekā tikai sadedzina taukus. Ir dati par virkni pozitīvu ieguvumu veselībai, kas saistīti ar pārtraukto badošanos. Pārtrauktās badošanās laikā organismā notiek daudzi procesi, kas var aizsargāt orgānus pret hroniskām slimībām, piemēram, 2. tipa diabētu, sirdsslimībām, ar vecumu saistītiem neirodeģeneratīviem traucējumiem, pat iekaisīgām zarnu slimībām un onkoloģiskām saslimšanām.

Kam ir piemērota pārtrauktā badošanās?
Neregulāra badošanās nav piemērota visiem. Pirms uzsākt pārtraukto badošanos (vai jebkuru citu diētu), vispirms jākonsultējas ar savu ārstu.
Noteiktām cilvēku grupām noteikti vajadzētu izvairīties no pārtrauktās badošanās mēģinājuma:
* bērniem un pusaudžiem, kas jaunāki par 18 gadiem;
* grūtniecēm un sievietēm, kuras baro bērnu ar krūti;
* cilvēkiem ar cukura diabētu vai izteiktām cukura līmeņa svārstībām asinīs;
* cilvēkiem, kuriem iepriekš ir bijuši ēšanas traucējumi.

Lai uzzinātu vairāk par pārtraukto badošanos un vai tā ir piemērota tieši Tev, pieraksties uz konsultāciju FuturaClinic pie dietoloģes Ingunas Bērziņas. Tālrunis pierakstam: +37126434333 vai info@futuraclinic.lv
12 views0 comments

댓글


bottom of page