top of page

Ādas nieze – kā to risināt?


Kas ir nieze?
Nieze ir nepatīkama subjektīva sajūta, kuras rezultātā rodas vēlme kasīt ādu. Tas ir biežākais simptoms pacientiem dermatoloģijā, kas būtiski ietekmē dzīves kvalitāti. Nieze var parādīties gan slimības akūtajā posmā, gan saglabāties hroniskajā slimības stadijā, kas ir ilgāk nekā sešas nedēļas.

Kādi ir niezes iemesli?
Izņemot ādas slimības, niezi var ierosināt citu orgānu sistēmu saslimšanas, neiroloģiski traucējumi, kā arī psihogēnas slimības. Biežākie ādas saslimšanas ierosinātie niezes iemesli ir kseroze jeb ādas sausums, seborejiskais dermatīts, virspusējās sēnīšu un bakteriālās infekcijas, kašķis, insektu kodumi, atopiskais dermatīts, psoriāze, stāzes dermatīts. Nereti niezi veicina kuņģa un zarnu trakta, aknu, nieru funkciju traucējumi. Šie iemesli var arī kombinēties un apgrūtināt niezes ārstēšanu.

Kādas ir niezes pazīmes uz ādas?
Niezei nav specifisku pazīmju uz ādas. Tās ir sekundāras kasīšanās veicinātas ādas izmaiņas. Biežākās izpausmes ir punktveida vai līnijveida sakasījumi, kas klāti ar sarkanu krevelīti, vai ādas sabiezēšana un rievojuma akcentācija vietās, kuras tiek kasītas un traumatizētas ļoti ilgstoši. Šādu parādību dēvē par lihenifikācijām. Niezoša āda visbiežāk ir sausa, var lobīties un plaisāt. Ādas kasīšana veicina tās traumatizāciju, kas ir labvēlīga vide baktērijām. Pievienojoties sekundārai bakteriālai infekcijai, āda kļūst apsārtusi, parādās dzeltenīgi izdalījumi, mitrošanās un dzeltenīgi baltas kreveles. Protams, ja niezi ir veicinājusi kāda no ādas saslimšanām, tad uz ādas vizualizē arī slimībai raksturīgos simptomus.

Kā samazināt niezi?
Pirmkārt, jāmēģina izvairīties no faktora, kas veicinājis niezi. Otrkārt, svarīgi ir atcerēties par saudzējošu ādas kopšanu un dzīvesveida izmaiņām. Mazgāties vēlams remdenā ūdenī 5–10 minūtes. Jālieto hipoalerģiski mazgāšanās līdzekļi un mitrinošie krēmi, kas nesatur smaržvielas un krāsvielas. Mitrinošais krēms ir jālieto regulāri, vēlams divas reizes dienā, lai uzturētu veselu ādas barjeru. Niezi var veicināt arī sintētisks apģērbs vai vilna, tāpēc labāk izvēlēties kokvilnu. Jāizvairās no ekstremālām temperatūras pārmaiņām, tādēļ apģērbam ir jābūt piemērotam laikapstākļiem. Zinātniski pierādīta ir arī stresa ietekme uz niezes mehānismiem, tāpēc ir jāmēģina un jāmācās uztraukties mazāk, apgūstot un ievērojot dažādas stresa pārvaldīšanas tehnikas. Treškārt, niezes samazināšanai var lietot dažādus lokālos līdzekļus, kas satur mentolu, kamparu, anestezējošas vai pretiekaisuma vielas. Ja lokālie līdzekļi neatvieglo niezi, ir apsverama sistēmiskas terapijas nepieciešamība, piemēram, antihistamīnu medikamenti, tricikliskie antidepresanti u. c.

Vissvarīgākais ir konstatēt niezes cēloni, tādēļ ilgstošas vai traucējošas niezes gadījumā ir jāvēršas pie ārsta plašākai izmeklēšanai un ārstēšanai.

686 views0 comments

Kommentarer


bottom of page